Novice/obvestila

Običaji povezani s prazniki

0 Komentarji
802
29-03-2016
Na veliko soboto poteka blagoslov velikonočnih jedi. V preteklosti so košare k žegnu navadno nesla dekleta, ponavadi najstarejša neporočena hči pri hiši. Živa je bila vraža, da se bo tisto leto prvo omožilo dekle, ki prvo pride od blagoslova domov. Ob njihovem prihodu domov so moški streljali s topičem, možnarji in pištolami. Prvotni izvor pokanja naj bi sicer tičal v starejšem verovanju, da se s truščem odganjajo zle sile in duhovi. 

Ta tradicija ostaja živa tudi v naši KS, saj fantje poskrbijo za glasno pokanje.

Ohranjena je tudi tradicija koledovanja (6. januar Sv. trije kralji) Na predvečer tega praznika nam pod okni zapojejo znano pesem: Smo sveti trije kralji..

Vsako leto pa otroke obišče tudi Miklavž.

0.0
Zadnja posodobitev: 15 april 2016 10:44
običaji prazniki

Brez komentarjev...

Komentirajte

Vaš e-naslov ne bo objavljen..